Mistrovská 9 – jamky očima Maršálů

Mapa jamek golfového hřiště Karviná-Lipiny Karviná - mistrovské hřiště Karviná - veřejné hřiště Golf Karviná - zázemí a cvičné plochy

Kliknutím na číslo jamky se Vám zobrazí její detailní mapa.


Chceme Vám přiblížit Mistrovské hřiště z pohledu lidí, kteří na tomto hřišti tráví nejvíce času a znají na hřišti, jak se říká, každý kámen. Řeč je o Maršálech Golf Resortu Lipiny. Uvádíme zde oba pohledy na toto krásné hřiště.

Jamka číslo 1

Kvazi – easy

Kvazi – easy, jak říká p. Munka (designer hřiště), do té doby než zamýšlené draw, se stane rovnou ranou, popřípadě kvikem doleva. Tuto jamku je nutno hrát s rozumem, neboť ve hře je vodní překážka po pravé straně a nepříjemný rough a nová výsadba stromů po levé straně.

Vlk tvářící se jako beránek

Pokud zahrajete z odpališť příliš dlouhou ránu více vpravo, vstupuje do hry voda a jamka se může stát noční můrou. Buď skončí ve vodě hned první rána, nebo bude voda ohrožovat Vaší druhou ránu po celé své délce.

Jamka číslo 2

Masakr motorovou pilou

Masakr motorovou pilou, jak se říká v jednom známém filmu. Faktem je, že pro začátek hry triple bogey a víc není  pro další pokračování nic příjemného.

Vodní příšera

Par zde má hodnotu birdie. Pokud si neporadíte s vodou, tak i v létě rostou na greenu dvojky sněhuláci.  Vše se dá však elegantně vyřešit v dropzóně, která je za vodou. Dva hluboké bunkery před greenem to taky není žádná hitparáda.

Jamka číslo 3

Risk – hole

Když se podíváme z odpaliště na green, dalo by se to dopálit, ale out po levé straně a bunkery kolem celého greenu, není to nic příjemného. V zásadě dvě rány po sobě jdoucí na cíl (byť kratší) a odcházíte s parem popř. birdie.

Jamka mnoha tváří

Ranaři a dobrodruzi mohou zkoušet první ránu na green. My ostatní hrajeme první ránu do zlomu doglegu a pokoušíme se tak odbourat hrozbu autu vlevo a kousku vody vpravo, kde končí jen  hodně nevydařené rány. Takže jde zjevně o skórovací čtyřpar ovšem s poměrně těžkým svažitým greenem. Druhá na greenu může znamenat birdie, par i bogie.

Jamka číslo 4

Bomber hole

Pro bombery ideální příležitost to napálit, co to jde. V zásadě je to jamka o větru, v zádech dobrá příležitost birdie šance, do protivky to dopálit třetí ránou znamená tak, tak. Dobrá rada pro tuto jamku je hrát fairwayi.

Plazivec

Pro někoho housenka s možností  skorování pro jiného krajta škrtič, který dokáže přidusit. Kromě bunkerů žádná velká hrozba, ale hrát po fairwayi se vyplatí, aby hráč neztrácel v rafu metry, které na dlouhém pětiparu mohou chybět.

Jamka číslo 5

Vyhlídková

Je to jediná jamka, která se hraje první ranou jakoby naslepo někam do prostoru, faktem je, že cíl je vyhlídková věž připomínající šachtu. V případě, že tento cíl ± bude zasažen, je dobrý předpoklad druhé rány trefit green. V opačném případě přijdou problémy překážek, popř. ztracený míč. V každém případě, pokud si nejsme jisti první ranou, zásadně hrajeme provizorní míč, protože není moc dobré se vracet zpět na odpaliště přes slzavé údolí.

Zvonková  jamka

Je vybavená zvonkem kvůli horizontu, za který není z odpališť vidět a je třeba zvoněním oznámit, že hráči opustili dopadovou plochu. Rána z odpaliště příliš do jakékoliv strany hrozí bunkerem, nebo postojem v kopci a rafu. Při hře do greenu je lepší se vyhnout brutálně dlouhým bunkerům po obou stranách fairwaye.

Jamka číslo 6

Horizontální

Zatím je to jediný par 3 na našem Mistrovském hřišti. Není až tak složitý, jediná a to zásadní nevýhoda je, že je ostře do kopce na vrchol horizontu, který se zdá z odpališť nepříjemně daleko. Co se týče cíle tj. green, pokud netrefím, tak raději vlevo, neboť vpravo nás čeká out of bounds.

Neviditelná vlajka

Jelikož je green o několik metrů výše než odpaliště, je vždy vidět jen část praporkové tyče. Praporek se navíc ztrácí na obloze a v korunách stromů. Takže zahraj ránu a pak se běž podívat, co si udělal. Kromě autu vpravo žádná zásadní hrozba, ale dlouhý třípar každého prověří.

Jamka číslo 7

Tajemný hrad v Karpatech

Při pohledu z odpališť této jamky se otevře výhled na dominantu našeho hřiště tj. šachtu Darkov, připomínající z dálky tajemný hrad v Karpatech. Tato jamka je opět o větru v Lipinách. S větrem velmi příjemný par 5, v zásadě stačí hrát po fairwayi a par je doma. V opačném případě i ti největší střelci mají problém dopálit třetí ranou green. V každém případě se je dobré držet levé strany, neboť po celé délce pravé stany jamky je out of bounds.

Dálnice

Široká a rovná fairway vedoucí k šachtě. Kromě prvních třech bunkerů na začátku fairwaye, ve kterých končí jen velmi nepovedené drivy, jsou další dva vlevo, které dokážou solidně navýšit skóre. Ti nejšikovnější z nás občas navštíví i bunker vpravo. Jak to ti projektanti dělají?

Jamka číslo 8

Nevinná

Je to jako v životě, z nevinného se většinou vyklube predátor. Tato jamka je o druhé ráně, pokud minete green, tak začnou ty pravé golfové problémy. Bunkery kolem greenu této jamky jsou nejtěžší z celého hřiště. Hra z bunkeru do bunkeru je tady denní realita.

Defibrilátor

Ještě není konec, a pokud jste v průběhu hry nedoplňovali tekutiny a energii, můžete se na osmičce (dlouhém čtyřparu) dostat do kómatu. Vypadá nevinně, ale v pravém fairwayovém bunkeru někdo ztratil magnet na plasty. Na druhou do greenu taky pozor, protože je po obou stranách chráněn bunkery a ten pravý je obzvlášť hluboký.

Jamka číslo 9

Lipinské kafíčko

Pokud budeme hrát tuto jamku s rozumem, nemůže nás par minout, leda trojpukem s velmi krátké vzdálenosti. Pokud budeme pálit s myšlenkou první rána na green, nemusí to vždy dopadnou dobře. Velké bunkery lemující levou i pravou dopadovou plochu dokážou potrápit nejednoho hráče. Faktem je, že pokud stojíte na odpališti a vidíte tu hezkou klubovnu s restaurací, už se v podstatě vidíte na lipinském kafíčku.

Lipinské Beskydy

Skórovací čtyřpar, pokud neskončíte po drivu v kopcích lemujících fairway. Překážkou mohou být rovněž dlouhé bunkery okolo fairwaye před greenem.

No a teď už do klubovny na kafe.

text: Saša Bonzek a Láďa Dedek

foto: Pavel Malina

Foto jamek Veřejného hřiště:

localhostFOTO:14localhostRezervace

tel.: +420 596 311 455
mobil: +420 725 044 292
info@golflipiny.cz
Online rezervace »

Otevírací doba

Golfová recepce  8:00 - 19:00 

RESTAURACE 733 739 070

Sledujte aktuální počasí »

Najdete nás na Facebooku